Gabinet psychoterapii
poznawczo-behawioralnej

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?

 


Psychoterapia jest metodą leczenia problemów psychicznych, dysfunkcjonalnych zachowań człowieka oraz trudności emocjonalnych. Jest intencjonalnym stosowaniem zaplanowanych, sprawdzonych metod oraz technik wykorzystujących wiedzę teoretyczną oraz umiejętności psychoterapeuty. Psychoterapia jest szczególnym kontaktem z drugim człowiekiem. Terapia poznawczo-behawioralna jest najbardziej przebadanym i opartym na wynikach badań naukowych nurtem w psychoterapii. Zakłada, że procesy uczenia się determinują zachowanie, nabywanie oraz utrwalanie przekonań i sposobu widzenia świata. Podstawą pracy jest zrozumienie zależności między myśleniem – emocjami – zachowaniem – objawami fizjologicznymi. Myślenie, zachowanie, emocje traktowane są jako zachowanie a każde zachowanie ma swój obserwowalny przejaw. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się przede wszystkim na myślach, emocjach, do których mamy dostęp i które przejawiają się w naszych działaniach. Fundamentem teorii jest stwierdzenie, że nie same wydarzenia na nas wpływają, ale to jak je interpretujemy, jakie znaczenie im nadajemy oraz jaką rolę im przypisujemy. Interpretacje te wpływają na nasze zachowanie. W terapii wspólnie z pacjentem poznamy i zrozumiemy znaczenie jego myśli automatycznych, przekonań pośredniczących i kluczowych, schematów poznawczych. Dowiemy się jakie zniekształcenia poznawcze są trwałe, nasilone oraz odpowiedzialne za podtrzymanie problemu.

W terapii poznawczej pacjent jest ekspertem, który ma dostęp do wiedzy o sobie i tą wiedzą dzieli się z terapeutą. Uczenie się, zmiana w terapii jest bardziej skuteczna, jeśli odnosi się do naszych własnych doświadczeń. W terapii określamy jej cel, problemy w osiągnięciu go i ukierunkowanie na jego rozwiązanie. Celem terapii jest wyposażenie pacjenta w narzędzia i metody pozwalające na samodzielne rozwiązywanie problemów, tak aby nie potrzebował już pomocy terapeuty. Dobieramy metody do problemu pacjenta, diagnoza wytycza dalszą drogę leczenia, pozwala pacjentowi zrozumieć naturę zaburzenia. W początkowej fazie skupiamy się na teraźniejszości. Terapia ma strukturę, która towarzyszy każdej sesji. Psychoterapeuta i pacjent współpracują ze sobą. Ważnym elementem procesu terapii jest praca osobista pacjenta oraz psychoedukacja. Praca osobista jest aktywnością pacjenta między sesjami. Może być monitorowaniem myśli, emocji, reakcji fizjologicznych, zachowań, sporządzaniem notatek, przeczytaniem tekstu lub może dotyczyć zachowania (przeprowadzenia eksperymentów behawioralnych, ekspozycji czy trenowanie relaksacji).


Psychoterapia poznawczo-behawioralna określana jest mianem psychoterapii krótkoterminowej. Jest zróżnicowana, zawiera w sobie wiele różnych: odmian, technik, strategii, metod. Współczesne badania nad psychoterapią koncentrują się nad jej skutecznością. Potwierdzona w badaniach naukowych skuteczność protokołów terapeutycznych psychoterapii poznawczo-behawioralnej dotyczy leczenia m. in.:

  • zaburzeń nastroju: depresji, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego (w połączeniu z farmakoterapią)
  • zaburzeń lękowych: zaburzenia lękowego uogólnionego, napadów paniki (z agorafobią lub bez), agorafobii, lęku społecznego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, zaburzenia stresowego pourazowego, fobii prostych
  • zaburzeń odżywiania
  • zaburzeń snu
  • zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych
  • zaburzeń pod postacią somatyczną
  • zaburzeń życia seksualnego
  • schizofrenii.

Skuteczna psychoterapia powinna pokierować pacjenta tak, aby stał się on swoim własnym terapeutą, by mógł zapobiegać nawrotom problemów. Serdecznie zapraszam Państwa, do podjęcia terapii i rozpoczęcia drogi, która ma poprawić szeroko rozumianą jakość życia, tak aby w niezakłócony sposób realizować cele, które wyznaczane są przez ważne dla nas wartości.


dojazd i dane teleadresowe

KONTAKT

Agnieszka Kilian-Nowak
Tarnobrzeg
ul. Sienkiewicza 38/79A

W celu umówienia wizyty proszę o kontakt
pod numerem telefonu
+48 514 654 545

email:
aga@psychoterapeuta.tarnobrzeg.pl